↧
10:17 Željeznice pod zastavom dvoglavog orla (2), dokumentarni film (T) (1/1) (kod. na sat.)
↧
09:06 Imam problem
↧
↧
17:22 Hrvatska uživo
↧
06:43 Prizma - multinacionalni magazin (R)
↧
05:08 Kemijsko oružje pod morem, dokumentarni film (1/2) (R) (kod. na sat.)
Podmorske zalihe kemijskog oružja, skrivene već desetljećima, polako počinju otkrivati svoje tajne zahvaljujući ovoj istrazi. Riječ je o vojnom skandalu koji je proizašao iz dvaju svjetskih ratova i ozbiljna je prijetnja čovjeku i okolišu.
Više od milijun i pol tona neiskorištena kemijskog oružja leži na dnu svjetskih mora. Pritom je riječ samo o približnoj procjeni jer vojna tajna koja ih obavija diljem svijeta onemogućuje precizno utvrđivanje točne količine. Otrovi koje to oružje sadržava (iperit, sarin, arsen...) polako i neumoljivo cure iz spremnika koji su korodirali tijekom brojnih desetljeća u vodi. To je oružje dio strašne baštine dvaju svjetskih ratova. Do početka 1970-ih, a ponajviše između 1917. i 1945., oružje masovnog uništenja sustavno je ispuštalo svoj kemijski sadržaj na dnu mora i jezera u koja je potopljeno. Na Potsdamskoj konferenciji 1945. Saveznici su prikupili sve kemijsko oružje svih zaraćenih strana i potopili ga u Baltičko more, sjeverni dio Atlantskog oceana, Jadransko i Sredozemno more (nedaleko od Saint Tropeza). Morska dna oko Japana i SAD-a, kao i Indijski ocean, također skrivaju kemijsko oružje.
Deklasificirani dokumenti i neovisna istraživanja, koja su proizašla iz znanstvenog i tehnološkog napretka, omogućili su nam da proniknemo u dio tajne koja obavija ovo oružje. Otprije nekoliko godina pojedinci u Italiji, Njemačkoj, SAD-u, Kanadi i Japanu zalažu se za lociranje i likvidaciju ovih tempiranih bomba. No prepreke su goleme: skrivanje arhive i njezina nepreciznost, vojna tajna, cijena operacija čišćenja morskog dna i bojazan da se ne naruše ribolov i turizam. Stoga je teško procijeniti opseg opasnosti koja prijeti stanovništvu i ekosustavima, osobito zato što države zatvaraju oči pred ovim problemom. Nadu ulijeva šačica znanstvenika koji su angažirali Organizaciju za zabranu kemijskog oružja da se pozabavi tim problemom.
Ovaj uzbudljivi dokumentarni film, prepun intervjua i arhivskih snimaka, prikazuje ugrožena područja i donosi moguća rješenja za postupak čišćenja oružja. Pod uvjetom da države pristanu platiti potrebnu cijenu.
Odabrao: Đelo Hadžiselimović
↧
↧
03:46 Dar mudraca, američki film (R) (kod. na sat.)
↧
02:50 Carstvo poroka (4), serija (12) (2/12) (R) (kod. na sat.)
↧
01:54 Carstvo poroka (4), serija (12) (1/12) (R) (kod. na sat.)
↧
00:31 Bijes u zoru, američki film - ciklus klasičnog vesterna (R) (kod. na sat.)
↧
↧
22:35 Elita ubojica, britansko-australski film (12) (R) (kod. na sat.)
↧
20:10 Za tvoje plave oči, američki film (12) (kod. na sat.)
↧
17:38 Lijepom našom: Đakovo (1/2)
↧
17:29 Bonton: Napasni roditelj (T)
↧
↧
16:13 Zdrav život (T)
↧
15:42 Gradionica vrtova: Dražen, dokumentarna serija (10/12)
↧
11:08 Kućni ljubimci (T)
↧
10:34 Uvijek otvoreni (2), humoristična serija (7/7) (kod. na sat.)
↧
↧
06:08 Klasika mundi: Leonidas Kavakos i Berlinska filharmonija pod ravnanjem Sir Simona Rattlea - Europski koncert u Ateni 2015. (1.dio) (R) (kod. na sat.)
Od 1991. godine, na dan svog utemeljenja 1. svibnja, Berlinska filharmonija priređuje svečani koncert u nekom od europskih kulturnih središta. Tom prigodom, 2015. godine koncert je održan u grčkoj prijestolnici Ateni, u Koncertnoj dvorani Megaron. Pod ravnanjem Sir Simona Rattlea pogledajte izvedbu Violinskog koncerta u d-molu, op. 47, u interpretaciji slavnog grčkog violinskog virtuoza Leonidasa Kavakosa.
Urednica: Marija Ramljak
↧
06:06 Rijeka: More (R)
↧
03:17 Djevojka zvana Tamiko, američki film - Zlatna kinoteka (kod. na sat.)
↧